Peugeot 207 club
Strona Główna  Portal   Album  Album   FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy  ARCHIWUM  Archiwum

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu Peugeot 207 club Strona Główna » Peugeot 207 » Hi-tech » Przeniesienie napędu » Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4
Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4
Autor Wiadomość
SauronS 
+ LPG

Kolor: CZARNY OBSIDIEN
Rocznik: 2006
Wysłany: 2017-06-06, 10:47   Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4

W sobotę naszło mnie na wymianę oleju w skrzyni, gdyż kupiłem już sam olej jakiś czas temu i od tego czasu leżał i leżał. Oczywiście według zaleceń PSA, olej w przekładni jest wieczny, jednak przy przebiegu rzędu 200 tys kilometrów warto go wymienić, co potwierdzają opinie innych użytkowników.
Dlatego szybka instrukcja tej prostej czynności. U mnie przy silniku 1.6 16V 109 KM Benzyna znajdowała się skrzynia o oznaczeniu BVM MA5/N. Przekładnia ta stosowana była również przy silnikach 1.4 8V 75 KM, 1.4 16V 90 KM, 1.4 HDI oraz wspomnianym właśnie 1.6 16V 109 KM (być może była też stosowana montowana z innymi silnikami, jakby ktoś miał szersze info niech mnie poprawi).

Olej zalecany przez producenta:
75W80 w ilości 2L. Ja osobiście kupiłem jeden z droższych Motul Motylgear 75W80, polecany szeroko przez forum 406-klub.pl (nawyk z poprzedniego Peugeota 406 Coupe ;) ).

Potrzebne rzeczy:

Klucz lub nasadka do korka oleju - kwadrat 8 milimetrów. Ja kupiłem nasadkę na grzechotkę 1/2 za 14 zł, trochę drogo, ale ta sama nasadka przyda mi się również do korka miski olejowej. Podobno niektórzy użytkownicy m.in. forum Renault stosują klamkę drzwi (mierzyłem też ma 8 milmietórw), albo szlifują jakiś stary klucz kwadratowy o większym wymiarze, ale dla mnie warto jest kupić taki "dedykowany".
No i kanał, najazd, lub przynajmniej kobyłki i podnośnik.

Cała czynność sprowadza się do zejścia pod auto i odszukania skrzyni biegów. Na samym dole skrzyni, od strony lewego koła auta (tego od kierowcy) szukamy korka, jest on położony trochę głębiej w stronę tyłu samochodu, zaraz obok skrajnych śrub łączących skrzynię. Używamy naszego klucza kwadratowego, luzujemy korek i podkładamy naczynie do zebrania oleju.

W tym czasie idziemy na górę, demontujemy filtra powietrza wraz z obudową (obejma przy przepustnicy na płaski śrubokręt) i w moim przypadku kołek zaraz przy bloku silnika, pod filtrem obok różowego czujnika znajdziemy czarny wciskany, plastikowy korek, jest to wlew oleju do skrzyni. Szykujemy sobie jakiś lejek, chyba że poradzimy sobie z tym lejkiem, który jest w butelce. Czekamy, aż możliwie jak najwięcej starego oleju zleci, czyścimy korek i przykręcamy dosyć mocno ale z wyczuciem (bez żadnych przedłużek). Od góry wlewamy nowy olej i wszystko, cieszymy się trochę lepszą zmianą biegów, szczególnie jeżeli olej mieliśmy od początku samochodu ten sam. :mrgreen:

Patrząc od góry auta

Instrukcja serwisowa (znaleziona w sieci)

Peugeot 207 club Strona Główna » Peugeot 207 » Hi-tech » Przeniesienie napędu » Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4