Peugeot 207 club
Strona Główna  Portal   Album  Album   FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy  ARCHIWUM  Archiwum

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu Peugeot 207 club Strona Główna » Peugeot 207 » Hi-tech » Przeniesienie nap?du » Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4
Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4
Autor Wiadomość
SauronS 
+ LPG

Kolor: CZARNY OBSIDIEN
Rocznik: 2006
Wysłany: 2017-06-06, 11:47   Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4

W sobot? nasz?o mnie na wymian? oleju w skrzyni, gdy? kupi?em ju? sam olej jaki? czas temu i od tego czasu le?a? i le?a?. Oczywi?cie wed?ug zalece? PSA, olej w przek?adni jest wieczny, jednak przy przebiegu rz?du 200 tys kilometrów warto go wymieni?, co potwierdzaj? opinie innych u?ytkowników.
Dlatego szybka instrukcja tej prostej czynno?ci. U mnie przy silniku 1.6 16V 109 KM Benzyna znajdowa?a si? skrzynia o oznaczeniu BVM MA5/N. Przek?adnia ta stosowana by?a równie? przy silnikach 1.4 8V 75 KM, 1.4 16V 90 KM, 1.4 HDI oraz wspomnianym w?a?nie 1.6 16V 109 KM (by? mo?e by?a te? stosowana montowana z innymi silnikami, jakby kto? mia? szersze info niech mnie poprawi).

Olej zalecany przez producenta:
75W80 w ilo?ci 2L. Ja osobi?cie kupi?em jeden z dro?szych Motul Motylgear 75W80, polecany szeroko przez forum 406-klub.pl (nawyk z poprzedniego Peugeota 406 Coupe ;) ).

Potrzebne rzeczy:

Klucz lub nasadka do korka oleju - kwadrat 8 milimetrów. Ja kupi?em nasadk? na grzechotk? 1/2 za 14 z?, troch? drogo, ale ta sama nasadka przyda mi si? równie? do korka miski olejowej. Podobno niektórzy u?ytkownicy m.in. forum Renault stosuj? klamk? drzwi (mierzy?em te? ma 8 milmietórw), albo szlifuj? jaki? stary klucz kwadratowy o wi?kszym wymiarze, ale dla mnie warto jest kupi? taki "dedykowany".
No i kana?, najazd, lub przynajmniej koby?ki i podno?nik.

Ca?a czynno?? sprowadza si? do zej?cia pod auto i odszukania skrzyni biegów. Na samym dole skrzyni, od strony lewego ko?a auta (tego od kierowcy) szukamy korka, jest on po?o?ony troch? g??biej w stron? ty?u samochodu, zaraz obok skrajnych ?rub ??cz?cych skrzyni?. U?ywamy naszego klucza kwadratowego, luzujemy korek i podk?adamy naczynie do zebrania oleju.

W tym czasie idziemy na gór?, demontujemy filtra powietrza wraz z obudow? (obejma przy przepustnicy na p?aski ?rubokr?t) i w moim przypadku ko?ek zaraz przy bloku silnika, pod filtrem obok ró?owego czujnika znajdziemy czarny wciskany, plastikowy korek, jest to wlew oleju do skrzyni. Szykujemy sobie jaki? lejek, chyba ?e poradzimy sobie z tym lejkiem, który jest w butelce. Czekamy, a? mo?liwie jak najwi?cej starego oleju zleci, czy?cimy korek i przykr?camy dosy? mocno ale z wyczuciem (bez ?adnych przed?u?ek). Od góry wlewamy nowy olej i wszystko, cieszymy si? troch? lepsz? zmian? biegów, szczególnie je?eli olej mieli?my od pocz?tku samochodu ten sam. :mrgreen:

Patrz?c od góry auta

Instrukcja serwisowa (znaleziona w sieci)

urzendnik 
urzendnik

Kolor: CZARNY OBSIDIEN
Rocznik: 2006
Wysłany: 2019-10-10, 15:12   

Dzi?ki za opis, nied?ugo bior? si? za samodzieln? wymian?. Pozdrawiam

T-rc 

Rocznik: 2009
Wysłany: 2020-01-29, 10:29   

Czyli wlewamy 2L oleju i musi by? dobrze? Nie ma korka kontrolnego? Nie ma mo?liwo?ci sprawdzenia poziomu, tylko trzeba spu?ci? wszystko, wla? 2L i tyle? Je?eli tak, to s?abe rozwi?zanie, gdybym tylko chcia? sprawdzi? poziom, ewentualnie dola? :roll:

Whitedany 
Dla innych

Kolor: SZARY MANITOBA
Rocznik: 2008
Wysłany: 2020-01-29, 17:20   

Jest kilka wersji skrzy?. Nie w ka?dej jest dodatkowy korek inspekcyjny. W cz??ci skrzy? jak najbardziej jest boczny otwór do usuni?cia nadmiaru oleju.

Peugeot 207 club Strona Główna » Peugeot 207 » Hi-tech » Przeniesienie nap?du » Wymiana oleju w skrzyni biegów BVM MA5/N - 1.4, 1.6 16v, 1.4